Hakkımda

bilge_foto2
Bilge Öztoplu

Yazar, Eğitmen, Profesyonel Koç, NLP Practitioner,
Robin Sharma LWT Ünvansız Lider Fasilitatörü, Genos Duygusal Zeka Uygulayıcısı

9 Eylül Fakültesi Aydın-Turizm&Otelcilik Yüksek Okulu mezunu olup, 23 yıl boyunca aktif olarak Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere Uluslararası Zincir Otellerin Satış&Pazarlama Departmanlarında, Revenue Manager(Gelirler Müdürü)& Market Analist olarak çalıştı.

İş yaşamını genç emeklilikle noktalayıp, kişisel gelişim yolculuğuna aşağıdaki eğitimlerle devam etti;

– Erickson International -Denge Merkezinden Profesyonel Erickson Koçluğu
– Erickson International -Denge Merkezinden NLP Practitoner,
– Erickson International -Denge Merkezinden İlişki Koçluğu,
– FACoach Akademi İlişki Koçluğu,
– Psikiyatr Dr.Al Karaosmanoğlu-Şema Terapi eğitimi,
– Psikologlar ve Psikiyatrlar Derneği, Temel&Genel Psikoloji Eğitimi Sertifika Programları,
– 2.Üniversite olarak AÖF-Sosyal Hizmetler’de okuyor
– Robin Sharma LWT Türkiye Ünvansız Lider programı-Fasilitatör
– GENOS Duygusal Zeka Uygulayıcısı eğitimi

Bireylere; (2014 yılında, Türkiye’nin ilk Koçu olan Fatoş AYVAZ’ın derlediği ve konusunda Türkiye’de ilk Teknik Kitap olan “KOÇLUK TEKNİKLERİ” adlı eserde,36 Koç’tan biri olarak yer aldı).

Şu an da Kişisel Gelişim, Yönetici, Öğrenci, Dönüşüm Koçluğu, İlişkiler Koçluğu yapıyor.

Kurumsal kimliği ile; “Ferrarisini Satan Bilge” kitabının yazarı Robin Sharma LWT Türkiye Ünvansız Lider programının Fasilitatörü olarak devam ediyor.

Yazar olarak; 2015 Yılında çıkardığı “İLİŞKİLER OKULU” kitap geliriyle, 2 sosyal projeye destek vererek yoluna 2.baskıyla devam ederken, kendisinin sosyal keşif projesi kapsamında bir öğretinin sentezi olan “MUTLULUK BİLGELİĞİ” kitabını 14 köy çocuklarıyla birlikte yazdı. Kitabının ilk imza gününü 2016 Ekim ayında satışa sunulduktan sonra, köy okulunun bahçesinde çocuklarla birlikte gerçekleştirdi.

Kitap gelirleriyle Sosyal Projelere destek veren Bilge Öztoplu, son olarak geniş bir kitap kampanyası yaparak babasının adına kütüphane açılışını yine birlikte yazdığı bu köy çocuklarının okulunda yaptı.

2018 yılı Mayıs ayında  Türkiye’nin tanınmış ünlüleriyle yazdığı ortak kitap olan, “HAYATI KAÇIRMA SEN, BİR YOLU VAR İSTERSEN” ile Türkiye Kas Hastalıkları Derneğine yardımla katkı da bulunarak,  İdrarını tutamayan kadınlar için  farkındalık  çalışmasına destek oldu..

Eğitmen olarak; çalışmalarına seminerler, Tv proğramları, workshoplarla devam ediyor.

Hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenlere “Kimlikler, etiketler kim olduğumuzu çok anlatmaz sadece bilgi verir, mesele bildiklerimizi bir güzel bakışa,olumlu davranışa, iyiliğe, sevgiyle yaklaşımlara çevirebiliyor muyuz?” şeklinde seslenirken;

Kendisi; “gerçek dönüşümünü yapabilen kişi bir başkasına iyi yol arkadaşı olabilir” diyor, “sadece Yol ARKADAŞI” adıyla anılmak dileğini, sevgileriyle sunuyor…

Detaylı Özgeçmiş

Erzincan doğumlu Bilge Öztoplu İlk ve Orta öğrenimi İzmir’de tamamlayıp, Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1 yıl kadar Londra’da dil eğitimi ve New York-Andes bölgesinde çocuk yaz kampında (Camp a Quago) el sanatları öğretmenliği yaptı.

Yurt içi ve yurt dışında olmak üzere toplam 23 yıl boyunca Uluslararası zincir otellerde (Antalya-Birleşik Arap Emirlikleri) Satış& Pazarlama, Market Analist, Gelirler Müdür’lüğü görevlerini tamamladı.

Emekli olur olmaz yaşamına Transandantal Meditasyonun uygulayıcı olarak devam ederken, Uluslararası Koçluk Federasyonu- Erickson Ekolü’nde tüm eğitimleri tamamlayarak Profesyonel Erickson Koçu oldu.

Bireysel olarak Profesyonel Koç, İlişkiler Koçu, Kişisel gelişim Koçu ve NLP Practitioner ile beraber,
Kurumsal alanlarda ise Robin Sharma’nın Türkiye LWT Unvansız Lider Fasilitatör’lüğü ile eğitimler vermektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Eğitmendir. Ayrıca 2.Üniversite olarak, Açık Öğretim Sosyal Hizmetler okumuştur.

Bilge Öztoplu, 2012’den beri Profesyonel olarak Müşterilerine; Aile, Çift, İlişkiler Koçluğu, Öğrenci koçluğu, Kişisel gelişim Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu konusunda yol arkadaşlığı yapmaktadır.

2 yıl üzerinde çalıştığı “İLİŞKİLER OKULU” isimli, karşı cins üzerinden kendimizi tanıma yolculuğuna dair ilk kitabıyla ilişki ihtiyacına ve ilişki sorunlarına analitik bir şekilde katkı sunmaya çalışmış, 1. ve 2.baskıda kitap gelirinin bir bölümünü çeşitli derneklere bağışlayarak onların sosyal projelerine de destek olmuştur. (1.Baskı 2015, 2.baskı 2016)
“MUTLULUK BİLGELİĞİ” isimli 2.kitabını 14 köy çocuğu ile yazmış olup, 13 Kasım 2016 da okuyucusu ile buluşturmuştur.
Yazar, 4 Aralık 2016 da, İzmir Bademli Mehmet Ertuğrul Denizolgun Ortaokulu bahçesinde yazım sürecine giren 14 öğrenci ile imza günü yapmıştır. Önceden sağladığı kitap kampanyasının ardından babasının adına oluşturmuş olduğu kütüphaneyi de okula ve öğrencilerine hediye etmiştir.

Kendisi bir gezgin, farklı kültürler meraklısı, kitap kurdu, insan delisi, sosyal kelebek olup, yaşam yolculuğuna yazarak, çizerek, düş kurarak en önemlisi kendini tanıma yolculuğuna baş koyarak devam etmektedir.

Hedefim ve Amacım

Hedefim; bu yola birlikte çıkmak, yürümek ve sonra sizin kendi yolculuğunuzun size kattıkları ile kendi hedeflerinize varmanızı gülümseyerek izlemektir.

Amacım; Bir bütünün değerli parçaları olarak, ne bir ada olmak ne de parlak bir elmas. Amacım kollektif bilincin sunduklarına bizimde katkımızı ilave etmek ve hep olmak niyetini ortaya koymaktır.

Profesyonel Erickson Koçuyum

Profesyonel Erickson koçuyum, birlikte çalışma süreci içinde ise iyi bir yol arkadaşıyım. Sizden ne eksik, ne fazlayım. Ne mentor ne de psikoloğum. Sizinle eşit oranda sizin sürecinizin yanında sizin iç dinamiklerinize, potansiyelinize, hedeflerinize varmada, farkındalığınızın artmasında, öğrendiğim tüm metodlar ile yaşamınızın anlamsal olmasına katkıda bulunmaya çalışan kişisel gelişim yolcusuyum.

Diğer yolcular gibi dönüşümü önce kendin de başlatmış, yaşamında deneyimlemiş birisi olarak, istenildiği taktirde her şeyin kolaylıkla başarılabileceğine inanmış, hatta bu yolda içsel hedeflerine varmak için 20 yıllık iş & kariyer yolculuğunu noktalamış bir kitap kurdu, bir gezgin, farklı bakış açısının tadını çıkarmak için fotoğrafçılığa gönül vermiş, İNSAN’ı anlamaya çalışan bir yolcuyum.

Rehberim, Dr.Milton Erickson

Davranış bilimci Dr.Milton Erickson’un aşağıdaki 5 ana prensibi benim rehberim olmuştur;

  • Her insan tam ve bütündür – Hiçbir şey yanlış değildir.
  • Her insan gereksinim duyduğu tüm kaynaklara sahiptir.
  • Her davranışın altında pozitif bir niyet vardır.
  • Her insan o anda var olan en iyi seçimi yapar.
  • Değişim sadece mümkün değil, aynı zamanda kaçınılmazdır.

Koçluk, Ulusal Meslek Standardı Kapsamındadır

Koçluğun, Ulusal Meslek Standardı kapsamında bir Meslek olduğunu biliyor musunuz?

Resmi Gazete’de ilgili dökümana ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ…

kitap_toplu_2

İlişkiler Okulu & Mutluluk Bilgeliği

Bilge Öztoplu kitapları, sadece yapmanız gerekene değil, neyi neden yaptığınıza da ışık tutarak, sorunlarınızı kendi başınıza aşmanız için kendinizi anlamanıza ışık tutacak..

Uluslararası Erickson Koçluk Sertifikası
ICF–Uluslararası Koçluk Federasyonu Üyeliği

Hemen İletişime Geçin

Şimdi, harekete geçme zamanı.

Duyuru,Etkinlik,Yeni Yazı vb. uygulamalardan haberdar olmak üzere E-posta adresime Bilge Öztoplu'dan mail gönderilmesini istiyorum.