Hakkımda

bilge_foto4
Bilge Öztoplu

Meslek Belgeli Koç
Yazar, M.E.B. Onaylı Eğitmen, Profesyonel Erickson Koçu
İlişkiler Koçu, Takım Koçu, Yazar Koçluğu
NLP Uygulayıcısı
Regresyon Uzmanı
Transaksiyonel Analiz Uygulayıcısı
Duygusal Zeka Uygulayıcısı
Eğitim Tasarımı Sanatçılığı
Robin Sharma LWT Fasilitatörü
Resim-Baskı Sanatı Uygulayıcısı

Sizlerde biliyorsunuz ki kimlikler, etiketler kim olduğumuza dair sadece bilgi verir. Amacım bilgi yüklü zihin yerine kendi sentezini yaratmayı başarmış birey olabilmektir. Yaşamsal olarak ilke edindiğim erdem ise bildiklerimizi bir güzel bakışa, olumlu davranışa, iyiliğe, sevgiyle yaşamın pratiğine de uyguluyor olabilmemizdir.

Gerçek dönüşümünü kendinde başarabilmiş birey bir başkasına da iyi yol arkadaşı olabileceğinden birlikte yol alınan arkadaşlıkları da dönüşüm yolunun Öz’ünde birleştirebilmeyi çok önemsiyorum.

“Yağmuru anlatmak yerine yağmalıyız”. Bu bilinç ile yaşam içinde bir kar makinası olarak kendi yolumu açarken dönüşmek isteyenlerin de yollarının açılmasına eşlik etmeyi hedefliyorum.

Sadece YOL ARKADAŞI sıfatıyla anılmayı arzu etsem de, bilgi alma hakkınıza saygı duyarak aşağıda bilgilerimi sevgileriyle sunuyorum 😊

EĞİTİMLERİM

 • PMesleki Yeterlilik -Anka Koçluk
 • Profesyonel Erickson Koçluğu – Erickson International -Denge Merkezi
 • NLP Practitioner – Erickson International -Denge Merkezi
 • İlişki Koçluğu – Erickson International -Denge Merkezi
 • İlişki Koçluğu – FACoach Akademi
 • Unicorn Dönüşümsel Çalışmalar-Regresyon Uzmanı
 • Şema Terapi eğitimi – Psikiyatr Dr. Alp Karaosmanoğlu
 • Robin Sharma LWT Türkiye Ünvansız Lider program Fasilitatörü
 • GENOS Duygusal Zeka Uygulayıcısı -BCC Turkey
 • Transaksiyonel Analiz 1-2-3. Modül-Uzman Psikolog Hülya Üstel Eleviş
 • Takım Koçluğu-House of Human
 • Eğitim Tasarlama Sanatı-Lemi Çağlar
 • Eğitmen- M.E.B onaylı
 • Diksiyon-Güzel ve Etkili Konuşma Eğitimi-Başkent İletişim Akademisi İzmir
 • Psikologlar&Psikiyatrlar Derneği, Temel&Genel Psikoloji Eğitimi Sertifika Programları
 • 9 Eylül Üniversitesi Aydın-Turizm & Otelcilik Yüksek Okulu mezunudur.
 • Üniversite olarak AÖF-Sosyal Hizmetlerini bitirmiştir. Stajını beklemektedir.
 • E-Cornell online sertifikalarına sahiptir. (Yabancı Kültürlerden İnsanlarla İletişim, Etkili İletişim)

KURUMSAL FİRMALARA

Takım Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Bireysel Koçluk hizmeti veriyorum

İş Deneyimi: Yirmi üç yıl boyunca aktif olarak Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere Uluslararası Zincir Otellerinin Satış & Pazarlama-Revenue Manager(Gelirler Müdürü) ve Market Analist olarak çalıştım.

EĞİTMEN OLARAK

Çalışmalarına seminerler, workshoplarla devam ediyorum.

KOÇ OLARAK

Bütünsel Kişisel Gelişim, Yönetici, Öğrenci, Dönüşüm Koçluğu, İlişkiler Koçluğu, Takım Koçluğu yapıyorum.

YAZAR OLARAK

Televizyon programları, söyleşi İmza günleri ile devam ediyorum.

KİTAPLARI İLE

2015 Yılında çıkardığım “İLİŞKİLER OKULU” kitap geliriyle, 2 sosyal projeye destek vererek yoluma 2.baskıyla devam ederken, bir sosyal keşif projesi kapsamında hayatına uyguladığı öğretinin sentezi olan “MUTLULUK BİLGELİĞİ” kitabını 14 köy çocuklarıyla birlikte yazdım. Kitabının ilk imza gününü, 2016 Ekim ayında satışa sunulduktan sonra, köy okulunun bahçesinde çocuklarla birlikte gerçekleştirdim. Kitap gelirleriyle Sosyal Projelere destek vererek, son olarak geniş bir kitap kampanyası yaparak babamın adına kütüphane açılışını yine birlikte yazdığım bu köy çocuklarının okulunda yaptım

ORTAK KİTAP ÇALIŞMALARI

-2018 yılı Mayıs ayında Türkiye’nin tanınmış ünlüleriyle yazdığı ortak kitap olan “HAYATI KAÇIRMA SEN, BİR YOLU VAR İSTERSEN” ile Türkiye Kas Hastalıkları Derneğine yazı ile katkı da bulunarak, kazanılan kitap gelirinin İdrarını tutamayan kadınlar için farkındalık çalışmasını sağlayan derneğe akmasını destekledim.

-2014 yılında, Fatoş AYVAZ’ın derlediği ve konusunda Türkiye’de ilk Teknik Kitap olan “KOÇLUK TEKNİKLERİ” adlı eserde 36 Koç’tan biri olarak yer aldım.

-Kanguru yayınlarının VAPUR ÖYKÜLERİ isimli ortak kitapta yer aldım.

Şu sıralar KOÇLAR KİTAP yazıyor projesindeyiz. Ortak Kitabımızın 2019 Sonbaharına kadar bitmesini hedeflemekteyiz.

Detaylı Özgeçmiş

Erzincan doğumlu Bilge Öztoplu İlk ve Orta öğrenimi İzmir’de tamamlayıp, Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1 yıl kadar Londra’da dil eğitimi ve New York-Andes bölgesinde çocuk yaz kampında (Camp a Quago) el sanatları öğretmenliği yaptı.

Yurt içi ve yurt dışında olmak üzere toplam 23 yıl boyunca Uluslararası zincir otellerde (Antalya-Birleşik Arap Emirlikleri) Satış& Pazarlama, Market Analist, Gelirler Müdür’lüğü görevlerini tamamladı.

Emekli olur olmaz yaşamına Transandantal Meditasyonun uygulayıcı olarak devam ederken, Uluslararası Koçluk Federasyonu- Erickson Ekolü’nde tüm eğitimleri tamamlayarak Profesyonel Erickson Koçu oldu.

Bireysel olarak Profesyonel Koç, İlişkiler Koçu, Kişisel gelişim Koçu ve NLP Practitioner ile beraber,
Kurumsal alanlarda ise Robin Sharma’nın Türkiye LWT Unvansız Lider Fasilitatör’lüğü ile eğitimler vermektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Eğitmendir. Ayrıca 2.Üniversite olarak, Açık Öğretim Sosyal Hizmetler okumuştur.

Bilge Öztoplu, 2012’den beri Profesyonel olarak Müşterilerine; Aile, Çift, İlişkiler Koçluğu, Öğrenci koçluğu, Kişisel gelişim Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu konusunda yol arkadaşlığı yapmaktadır.

2 yıl üzerinde çalıştığı “İLİŞKİLER OKULU” isimli, karşı cins üzerinden kendimizi tanıma yolculuğuna dair ilk kitabıyla ilişki ihtiyacına ve ilişki sorunlarına analitik bir şekilde katkı sunmaya çalışmış, 1. ve 2.baskıda kitap gelirinin bir bölümünü çeşitli derneklere bağışlayarak onların sosyal projelerine de destek olmuştur. (1.Baskı 2015, 2.baskı 2016)
“MUTLULUK BİLGELİĞİ” isimli 2.kitabını 14 köy çocuğu ile yazmış olup, 13 Kasım 2016 da okuyucusu ile buluşturmuştur.
Yazar, 4 Aralık 2016 da, İzmir Bademli Mehmet Ertuğrul Denizolgun Ortaokulu bahçesinde yazım sürecine giren 14 öğrenci ile imza günü yapmıştır. Önceden sağladığı kitap kampanyasının ardından babasının adına oluşturmuş olduğu kütüphaneyi de okula ve öğrencilerine hediye etmiştir.

3.Kitabı “BENİ TERSTEN OKU” Mart 2020 itibarıyla piyasadadır.

Kendisi bir gezgin, farklı kültürler meraklısı, kitap kurdu, insan delisi, sosyal kelebek olup, yaşam yolculuğuna yazarak, çizerek, düş kurarak en önemlisi kendini tanıma yolculuğuna baş koyarak devam etmektedir.

Hedefim ve Amacım

Hedefim; bu yola birlikte çıkmak, yürümek ve sonra sizin kendi yolculuğunuzun size kattıkları ile kendi hedeflerinize varmanızı gülümseyerek izlemektir.

Amacım; Bir bütünün değerli parçaları olarak, ne bir ada olmak ne de parlak bir elmas. Amacım kollektif bilincin sunduklarına bizimde katkımızı ilave etmek ve hep olmak niyetini ortaya koymaktır.

Profesyonel Erickson Koçuyum

Profesyonel Erickson koçuyum, birlikte çalışma süreci içinde ise iyi bir yol arkadaşıyım. Sizden ne eksik, ne fazlayım. Ne mentor ne de psikoloğum. Sizinle eşit oranda sizin sürecinizin yanında sizin iç dinamiklerinize, potansiyelinize, hedeflerinize varmada, farkındalığınızın artmasında, öğrendiğim tüm metodlar ile yaşamınızın anlamsal olmasına katkıda bulunmaya çalışan kişisel gelişim yolcusuyum.

Diğer yolcular gibi dönüşümü önce kendin de başlatmış, yaşamında deneyimlemiş birisi olarak, istenildiği taktirde her şeyin kolaylıkla başarılabileceğine inanmış, hatta bu yolda içsel hedeflerine varmak için 20 yıllık iş & kariyer yolculuğunu noktalamış bir kitap kurdu, bir gezgin, farklı bakış açısının tadını çıkarmak için fotoğrafçılığa gönül vermiş, İNSAN’ı anlamaya çalışan bir yolcuyum.

Rehberim, Dr.Milton Erickson

Davranış bilimci Dr.Milton Erickson’un aşağıdaki 5 ana prensibi benim rehberim olmuştur;

 • Her insan tam ve bütündür – Hiçbir şey yanlış değildir.
 • Her insan gereksinim duyduğu tüm kaynaklara sahiptir.
 • Her davranışın altında pozitif bir niyet vardır.
 • Her insan o anda var olan en iyi seçimi yapar.
 • Değişim sadece mümkün değil, aynı zamanda kaçınılmazdır.

Koçluk, Ulusal Meslek Standardı Kapsamındadır

Koçluğun, Ulusal Meslek Standardı kapsamında bir Meslek olduğunu biliyor musunuz?

Resmi Gazete’de ilgili dökümana ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ…

kitap_toplu_2

İlişkiler Okulu & Mutluluk Bilgeliği

Bilge Öztoplu kitapları, sadece yapmanız gerekene değil, neyi neden yaptığınıza da ışık tutarak, sorunlarınızı kendi başınıza aşmanız için kendinizi anlamanıza ışık tutacak..

Sertifikalar

Uluslararası Erickson Koçluk Sertifikası
erickson_international_2022
ICF–Uluslararası Koçluk Federasyonu Üyeliği
Association for Coaching (AC) Derneği Üyeliği

Hemen İletişime Geçin

Şimdi, harekete geçme zamanı.

  Duyuru,Etkinlik,Yeni Yazı vb. uygulamalardan haberdar olmak üzere E-posta adresime Bilge Öztoplu'dan mail gönderilmesini istiyorum.