İlişkiler Okulu

İlişkiler Okulu-2.Baskı

FACEBOOK

İlişkiler Okulu Facebook Sayfası

https://www.facebook.com/iliskilerokulu/

Bu yolda kendimizi hızlıca tanımayı; dikey ilişkiler değil, eşit konumda ve kolay tolere edilemeyen yatay ilişkiler(karşı cins) üzerinden yapılabildiğini amaçlayan “İLİŞKİLER OKULU” kitabını yazdım.

2 yıllık bir çalışma. Karadeniz’in Ayder yaylasına yerleştirdiğim okulu ve kurgusunu dört kapı kırk kapı felsefesinin kişisel gelişime senteziyle birleştirdim. Her kapı geçişinde kendimize daha da eğilerek bu tanıma yolculuğunu kişisel gelişim teknikleri ve roman kurgusunda anlattım.

Bu okulda öğretmenler derin, öğrenciler özgür ve sınav yok:) farkındalık sayısı çok olan diğer sınıfa iniyor. Sırlarla dolu kitap… Sonunda açılıyor.

Ayrıca 11 gerçek yaşam öyküsü ile okuyucunun akademik bilgiler ile gerçek yaşam arasında ki bağı görmesini sağlamaya çalıştım. Örneğin şehirde aldatıldım diye ağlayan bireye bunun akademik açıklamalarını yaparken bölüm sonlarında kumasıyla yaşayan kadını, sevdasına yenik düşen koşulsuz sevgiyi, bazılarımızın büyüttükleri sorunların bir başkasının yaşam köprüsü olduğunu karşılaştırsın diye de okuyucuya bıraktım. Hafif tasavvuf baharatıyla bilimsel araştırmayı ekledim. Güzel Anadolu’muzun dört bir tarafının harika renklerini beş duyu organımıza dokunacak betimlemeler, sesler, koku, tat ile yansıtmaya çalıştım.

İlişkiler okulu ile her varlıkla ve özellikle karşı cins üzerinden görüp beğenmediğimiz unsurların aslında bizim gölgelerimizi, kabul etmediğimiz taraflarımızı bulmaya ışık tuttuğunu ve bu yüzden olumsuzlukların aslında teşekkürü hak ettiğini anlamamız gerektiğini söylüyorum. İnsan kendinden bilir karşısındakini ve etiketler. Kendisinde kabul etmediği şeyi çok çabuk tanır ve ona direnç gösterir, yansıtır aslında. Bunu yüzleşme ve farkındalık teknikleri ile ilk 2 kapı da yapıp, 3.kapıya indiğimizde marifet ettiğimiz pratiğe geçirdiğimiz süreç başlar. Akademik bilgiler bu bölümde yoğundur.

Kitabın özelliği okul kurgusunda olup, okuyucuya bir şeyleri yap dememesidir. Okuyucu istediği kişiyle empati yapar ve onun yaşadıklarından kendisine yol almaya çalışır.
Öğretmenler isimleriyle ilginç ve anlamlıdır.

“İlişkiler Okulu”, her katında on sınıf olan dört katlı bir binadır. Kırk derslik olan bu sınıflarda öğrenciler için süreçler, akışa göre izlenir. Sınav kesinlikle yoktur! Kişiler bir sonraki sınıfı yaşadığı farkındalık sayısı ile hak ederler. Öğrenciler ruhun büyümesini, genişlemesini daha da çabuklaştıran karşı cins ilişkilerinden bakarak kendini tanıma yolculuğuna çıkarlar. Öğrencilerin Turuncu Toprağa uzanıp kendileri ile buluştukları saniyeler, onların yaşam ve ilişkiler okulundan mezun olduğu diploma törenleridir.

Bir Şölen! Bir Tören!

Bilge Öztoplu

Dört katı çıktığında sabırla bu okulda, sade cümlelerle ilişkileri, acıları, aldatılmaları öğreneceksin, ama en önemlisi kendini bulacaksın sonunda… “Nerede bu okul?” diye soracaksın kendine. Gerçekten bu okul nerede? Çok emek harcandığı belli olan bu kitap bir okul bence…..
— Semih Dikkatli, Psikiyatri Uzmanı

“Her insan, insanlığın bir öyküsüdür” der Hintli filozof Krishnamurti. İnsan, kendinden önceki tüm insanlık birikimini anneyle kurduğu ilişkiyle almaya başlar. Sonra aile ve sonrasında toplumla kurduğu ilişkiyle… İnsan denilen varlık, ilişkinin ürünüdür, hatta ilişkinin kendisidir. Bu nedenle ilişki kurma ihtiyacı ve kurduğu ilişkilerle ilgili sorunlar onun hayatının en önemli sorunlarıdır. İlişkiler üzerine yapılan onca araştırma olmasına rağmen, ilişki ihtiyacına ve ilişki sorunlarına analitik yaklaşan çalışmalar yetersizdir.

“İlişkiler Okulu” tam da bu eksik alana katkı sunmaya çalışıyor. Sadece yapmanız gerekene değil, neyi neden yaptığınıza da ışık tutarak, sorunlarınızı kendi başınıza aşmanız için kendinizi anlamanıza ışık tutuyor…
— Mustafa Topkara, Psikolog, Yazar, İlişki ve İletişim Danışmanı

İlişkiler Okulu-1.Baskı

Yayınevi : İlkim Ozan Yayınları
Sayfa Sayısı: 360
Baskı Yılı : 2015
Dili : Türkçe
ISBN : 9786056401183

Kitap Kapak ve iç tasarımı: Grafiker-Tasarımcı, İnci eksen
Editör: Şair, Ömer Turan
Ön kapak Fotoğrafı: Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Bayram
Arka Kapak Fotoğrafı: Fotoğrafçı, Nilgün Altıntaş


İlişkiler Okulu-2.Baskı

Yayınevi : Ulak Yayıncılık (Ulak Yayıncılık Doğu Kitapevi’nin yayıncılık markasıdır)
Sayfa Sayısı: 414
Baskı Yılı : 2016
Dili : Türkçe
ISBN : 978-605-9093-91-0

Yayınevi : DOĞU KİTAPEVİ
SATIN AL


İlişkiler Okulu-1.Baskı

İlişkiler Okulu-1.Baskı

İlişkiler Okulu-2.Baskı

İlişkiler Okulu-2.Baskı

YAZARINDAN DİNLE

İlişkiler Okulu, Sesli Kitap (mp3)

Aytun Sezer tarafından seslendirilen İlişkiler Okulu, Görme Engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nca (GETEM) arşive alınan İlişkiler Okulu Sesli Kitabı’na erişmek için GETEM’i ziyaret etmeniz yeterli..

YAZILAR

İLİŞKİLER OKULU'NDAN...