Kahkaha Yogası

BilgeCE Kahkaha Kulübü
Kahkaha Yogası

Kahkaha Yogası Lideri olarak amacım: Kahkaha çalışması ile vücuttaki hücrelere oksijen gitmesi, sinir sistemimizin sakinleşmesini desteklemek, negatif düşünceleri azaltarak, ruh bütünlüğünün oluşmasını sağlamaya yardımcı olmak.

Kurumlara, çocuklara, dezavantajlı gruplara, kadınlara yönelik çalışmalar yapmakla birlikte kendi yaşantımıza bir gülücük kondurmanın önemini anlatıyorum. Mutluluk elinizde!

KAHKAHA YOGASI NEDİR?

Hintli TIP doktoru Dr.Madan KATARIA tarafından 1995 yılında keşfedilmiştir. Kahkaha Yogası ve Egsersizleri, herhangi bir mizah, şaka ya da komiklik olmaksızın, nedensiz de gülebileceğimizi katılımcılara gösteren Yoga Nefes Teknikleri ile harmanlanmış eşsiz bir tekniktir.

Bedenin ‘Gerçek’ ile ‘Sahte’ kahkahayı birbirinden ayıramadığı gerçeğine dayalı olarak, kahkahanın sağlığa yararlarını elde edebilmek için en az 10-15 dakika sürmesi beklenir.   Bu süre kandaki oksijen seviyesinin artmasına, kasların gevşemesine, kan dolaşımının hızlanmasına ve mutluluk hormonlarının salgılanmasına kadar ölçümlenmiş fizyolojik değişimleri hayata geçirir.

Kendinize şöyle bir bakın,

 • Günde kaç defa içten bir kahkaha atıyorsunuz?
 • Her bir içten kahkahanız ne kadar sürüyor?
 • Kahkaha atmanız için ne gerekiyor?
 • Kahkaha atmanın önemli olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Bir dakika boyunca hiçbir nedene bağlı olmadan kahkaha atabilir misiniz?
 • Kahkahanın sizin için yapabileceklerini test etmek için 3 saatinizi ayırabilir misiniz?

Yapılan istatistiksel çalışmalar gösteriyor ki, hepimiz iyi şartlar altında ortalama olarak günde toplam 2-3 dakikaya toplanabilen 2-4 saniyelik içten kahkahalar atıyoruz.

Çünkü genel inancımız kişinin içten bir kahkaha atabilmesi için gelişmiş bir espri anlayışına ve bu espri anlayışını uyaracak dış faktörlere (şakalar, film, komedi, vb.) ihtiyaç duyduğu yönünde.

Halbuki kahkaha atmak için espri anlayışıyla doğmuş olmak veya espri anlayışını ileri seviyeye taşımak gerekli değildir. Oysa ki bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki içten bir kahkaha, eğer yeterince uzun sürdürülebilir ise;

 • Etkinliği bilinen kardiyo egzersizleri ile aynı fiziksel etkileri yaratmaktadır,
 • Kahkaha ile birlikte alınan derin nefesler, vücuttaki hücrelere giden oksijen miktarını arttırır, Hücrelerin fonksiyonlarını en yüksek kapasitede gerçekleştirmelerine yardım eder ve pek çok hastalığın oluşumunu engeller veya iyileşmesine destek olur,
 • Diyafram ve abdominal kasların hareketini arttırarak, otonom sinir sistemimizin sakinleştirici kolu olan “parasempetatik sistem” i harekete geçirir ki bu da stres oluşturan “sempetatik sistem” in panzehiridir,
 • Negatif düşünce ve duyguları ortadan kaldırarak kendi ruh bütünlüğünüzün oluşmasını sağlar.

Kahkaha Yogası tekniğiyle Nefesinizi ve Kendinizi hissederek önce vücudunuz sonra kendiniz harekete geçmektedir… Zihin tazelenir ve “An”da kalırsınız…

Dönüşüm kişinin sorumluluğundadır… Hayat akışınızdaki sorumlulukları bir kenara bırakıp yenilenmek için hazırlanırsınız.

İyi bir kahkaha siz farkında bile olmadan size vücudun içinden yapılan bir masaj gibi etki eder. Kahkaha atmak solunum, karın, sırt, bacak ve yüz kasları için iyi bir egzersizdir. Bağırsakları ve iç organları çalıştırır, karın kaslarını güçlendirir. Bu aktivite sindirim ve besin emilimi için avantajlıdır. Kahkaha kalori yakmaya da yardımcı olur. Güçlü bir kahkaha diyaframı titreştirir, derin nefes almak da daha fazla oksijen almayı sağlar bu nedenle gülmek en iyi solunum egzersizlerinden biridir.

Kahkaha kişinin kendine güvenini artırır, yaşamın çatışma ve zorlukları ile başa çıkmak için zihinsel güç verir. Depresyondan çıkmaya yardımcı olur. Stresi azaltarak zihinsel sağlığı geliştirir, sadece birkaç dakika için bile olsa günlük hayatımızdaki tüm gerginlikleri unutmamızı sağlar. Kahkaha hayatın güzel yanlarını görmemizi sağlayan olumlu bir çerçeve içinde bakmamızı sağlar. Başkaları ile birlikte gülmek bağ kurmaya ve empati yapmaya yardımcı olur ve böylece bağlanmayı ve sosyal etkileşimi arttırır. Bu kişinin kendine güvenini arttırır ve daha iyi bir kişisel görünüm sağlar. Gülümseyen bir yüz, bir grup içinde her zaman popülerdir. Bu iki kişi arasındaki mesafeyi azaltır ve onları bir araya getirir. Başkaları ile sağlıklı iletişimi arttırır.

Hayata olumlu yaklaşan sağlıklı bir birey konunun toplumsal, kişisel veya profesyonel olduğuna bakılmaksızın iyi karşılanır. Mizah ve yaşamın küçük, en sıradan yönlerinde bile mizahı bulabilmek iyi bir anlamda bir yetenektir ve bir kişinin toplum içindeki konumunu yükseltir. Böyle bir kişi sizi en rahatsız edici durumlarda bile iyi hissettirmeyi başarabilir. Bu kişilere kolayca güvenip, yargılanma endişesi olmadan en utanç verici sırlarınızı söyleyebilirsiniz. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu kişiler kendi hatalarına gülmekle çok meşguldürler. Gülmek sağlık da dahil olmak üzere hayatımızın birçok yönünü, refah ve enerji düzeylerini etkiler. Bu nedenle her zaman güne gülümseyerek başlayın!

KAYNAK: Şengül Demir

Unutmayın – siz, her şeyden çok daha değerlisiniz, gelecek için şimdi ve bu andan itibaren kendinizde değiştirmek dönüştürmek istediğiniz her ne ise, önce sizin için, sonra sizin değer verdiğiniz diğer alanlar için de anlam kazanacaktır. Sevgi dolu anlamlar için…

— Bilge Öztoplu

Koçluk Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kelime anlamı olarak koçluk ”coaching”; birini, bir yerden bir yere götürme anlamına gelir. Koçluk; istenen hedeflere  ulaşmak için, koç (coach) ve müşterinin (coachee) arasında kurulan planlı bir gelişim sürecidir. Bireylerin sahip oldukları potansiyellerini ortaya çıkararak, gerçekçi, ulaşılabilir hedeflere, hatta olasılıklara odaklanan bir öğrenme ve gelişim sürecidir. Koçluk; doğru sorular ile kişilerde farkındalık yaratma ve dönüşümsel  gelişim sanatıdır

Koçluk yapan kişinin, mutlaka Uluslararası geçerliliğe sahip olduğu belgelenmiş eğitim merkezlerinden mezunluğu ve bunun belgelenmiş olması, sürecin güvenirliği açısından önemlidir. Türkiye de bu  www.Icf.org (Uluslararası Koçluk Federasyonu-Turkey) sayfasında belirtilmiştir.

Koçluk alan kişilerin çalışacakları koçların ünvanlı olması yönünde beklentilerini karşılamak amacıyla bu mesleğe de resmiyet kazandırılmıştır. ( International Coaching Federation)-Uluslar arası koçluk federasyonu tarafından onaylı kurumlardan eğitim almış olmak, koçluğunun sanatı ve bireylere uygulanışı açısından  çok önemlidir.

Bir bireyin bir çok nedeni bulunmaktadır.

 • Kazanılacak bir durum vardır ve çok acildir, mecburidir, ilginçtir ya da bunların hepsidir;
 • Bilgi, beceri, güven ya da kaynaklarda bir eksiklik vardır;
 • Sonuçları hızlandırmak için bir istek vardır;
 • Bir başarısızlığın nedeni olarak iş ya da özel yaşamda bir düzeltme yapılması gereklidir;
 • Netlik eksikliği ve yapılması gereken seçimler vardır;
 • Birey, kişisel hedeflerine ulaşmakta etkili ya da destekleyici ilişkiler kuramazsa;
 • Birey son derece başarılıdır ve başarı artık bir soruna dönüşmeye başlamıştır;
 • İş ve özel yaşam dengesi bozulmuştur ve bu da istenmeyen sonuçlar yaratmaya başlamıştır;
 • Kişi kendi içindeki güçlü yönleri ve bunları en iyi nasıl geliştireceğini belirlememiştir;
 • Birey iş ve özel yaşamının daha basit, daha az komplike olmasını istemektedir; veya

Daha iyi organize olma ve kendi kendini daha fazla yönetebilme ihtiyacı vardır.

Koç ve müşteri ilişkisi açık iletişimdir. Ve yapılan kontratta gizlilik politikası temel ilkedir. Öğrenci koçluğunda dahi aileye ancak öğrencinin süreç sonuçları ile bilgi verilir. Koçluk alan kişinin bilgisi dışında bilgi verilmez.

Bir koç, müşterisi ile açık iletişim yolu izlemelidir. Sorular ile netlik sağlanarak, ön görüşme de bu detay özellikle konuşulur. Bu durum zaman, enerji ve finansal olarak bir anlaşmayı gerekli kılar. Ücretler koçun uzmanlık alanı ve deneyim düzeyi ile bağlantılı olarak değişebilir.  Bireyler, koçlukta geçirilmesi beklenen zaman kadar arzu edilen sonuçları da göz önüne almalıdırlar.

Hayır? Bireyin psikolojik sorunları  Koç’un kendi uzmanlık alanının içinde ise  bu ayrı  bir seans ile desteklenebilir.(Psikolog olup aynı zamanda  Koçluk yapan bir uzman  olabilir). Eğer Koç’un  uzmanlık alanı değilse  bir uzmana yönlendirmek için görev üstlenebilir.

Dünyada birçok değişim olmaktadır ve koçluk bu değişikliklerle başa çıkacak bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Koçluk insanların iş ve özel hayatlarında önemli olan her konuya odaklanmalarına yardım eder. Günümüzde insanlar kendi hayatlarından sorumlu olma fikrine daha açıktırlar. Koçluk insanlara sadece bunun için yardım eder; bu şekilde de bireysel, sosyal, toplumsal büyümeye yardımcı olur.

Koçlukta,   süreç  en az 6-en fazla 12 seans olarak tavsiye edilir. Bireyin ihtiyacına göre bu seans sayısı azaltılıp, çoğaltılabilir. Bu konuda hedeflerin türü, bireyin kendi gelişimini içselleştirme süreci gibi faktörler göze alınarak süreç sayısına birlikte karar verilir.

Profesyonel koçluk hedef belirlemek, sonuç yaratmak ve kişisel değişim yönetimi ile bireyin hayatına odaklanan farklı bir hizmettir.

Birden fazla koçla görüşerek, ‘’size rahat gelecek’’ kişiyi belirleyin. Koçu tanıyın, içtenlikle kendinizi iletişime  hazır olup olmadığınıza karar verin, demo isteyin, bol soru sorun ve takıldığınız konularda açık iletişimde bulunun.

Koçluk kişisel bir görüşme ile başlar, Bireyin var olan olanaklarına göre , fiziksel konumuna göre ister yüz yüze ister telefon yada olası telekonferans yöntemi ile de yapılabilir. Koçluk ilişkisinin kapsamı belirlenir, harekete geçmek için öncelikler ayarlanır ve ulaşmak istenilen sonuçlar oluşturulur. Takip eden koçluk seansları, önceden belirlenmiş zaman süresinde tamamlanmak üzere, yine yüz yüze ya da telefonla yapılabilir. Seanslar süreci arasında müşteri tarafından karar verilmiş ve uygulanacak eylem adımlarından haberdar edinilmesi beklenilir. Değerlendirmeler, ölçümler yapılır. Süreç içinde beklenmeyen ama farkındalık ile oluşmuş yeni konular üzerinden birey  isterse ayrı bir seans süreci yaratılabilir.  Metodlar, yöntemler, modeller, kavramlar koçluk görüşmelerine dahil edilerek, kişinin kendisinin ve başkalarının farkındalığını arttırmak, bakış açısını geliştirmek, içe bakışı sağlamak, fırsatlar ve girişimlere yeniden bakabilmek ve kendi dinamiğini  ilerletmek için gerekli alt yapı teknikleridir.

Başarılı olmak için koçluk ilişkisinde bireyi tanımak adına  belirli sorular sorar, davranış modellerini öğrenir,  bunların hepsi de belirli amaçlara yöneliktir.

Özellikle bireyden istenenler: Odaklanma, Gözlem, Dinleme, Kişisel disiplin , Tarz – Şefkat, Mizah, Kişisel kontrol, Cesaret, Ciddiyet ve seanslara zamanında katılım…

Bireydeki  dönüşüm dikkate alınır. Bireyin varmak istediği konulardaki performans geri bildirimi önemlidir. Bireyin tatmini,  yeni ve aşmak istediği konularda göstermiş olduğu becerisinde olan dönüşümsel tutumdur. Bireyin farkındalığının artması, değer kriterlerinin istediği  sisteme göre paralel hareket ettirme yeteneğindeki artırımı, seans başındaki ölçümler ile seans sonrası ölçümlerin farkı göreceli olarak başarıyı ölçümlemektedir. Esas başarı bireyin eylem adımlarındaki kararlılığı ve sürdürülebilirliğidir. Bunu destekleyen metodlar bireyi ölçebilecek durumdadır.

Hemen İletişime Geçin

Şimdi, harekete geçme zamanı.

  Duyuru,Etkinlik,Yeni Yazı vb. uygulamalardan haberdar olmak üzere E-posta adresime Bilge Öztoplu'dan mail gönderilmesini istiyorum.