Nasıl Kendim Kalabilirim?

Nasıl kendim olabilirim değil, nasıl kendim kalabilirim! Kolay soru ama cevabı zor gibi görünen, sanki binlerce kilometre yol yürümek gibi algıya sürükleyen cevap beklentisi.

Doğan Cüceloğlunun meşhur Şavaşçı kitabının arka kapağında aynen şöyle yazar:”E.E.Cummings der ki; Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada,kendin olarak kalabilmek,dünyanın en zor savaşını vermek demektir.Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez!…

Amansız mücadelelerden geriye kalan ise, bu ömürlük hediyenin paha biçilmez değeri, seni sen kalma cevherinde parlattığı kadar, çevrene yaydığın ışığına koşan ateş böceklerinin fazlalığı ile daha anlamlı hale gelecektir.

Kendim nasıl kalabilirim?

Konu ise hep ego içindeki savaşı sustur tavsiyeleri ile uzar gider. Kolay mıdır Egoyu bir parmak şakırtısı ile susturabilmek? Bence değil. Egonun var olamayacağı tek sistem yeri, şimdi ve bu an farkındalığıdır. Bir tek o ortamda yaşayamaz, hayat bulamaz. Şimdi ve bu anda kalabilmenin mutlaka bir sürü yöntemleri vardır. Meditasyon, dua, zikir vb. Anlamanız adına kısa örnek ile düşünelim, şimdi nefesinizi verin ve yeniden nefes alma ihtiyacını hissedene kadar bekleyin. Aradaki bekleme süreci sizin şimdi ve bu an farkındalığınızdır. Odaklandığınız an sadece şimdi ve bu anda nefes almak ve kendini rahatlatma ihtiyacına teslim olmaktır. Bu an sizin zihninizin sustuğu anlardan biridir.

Sadece yaptığınız iş odaklanmak ve dikkatinizin enerjisini bilinçli kullanmaktır. Kendim kalma farkındalığı içinde bilinç yükseltebilmek.

Ben kendi kabıma göreyim, ona göre o boyutta davranıyorum diyebilmek. Kendi renklerin ile kanat takabilmek kendine ve kendi sentezine doğru yol alabilmek. Doğru ya da yanlış ama kendimize göre en doğru. Zihnin olmadiğı yerde, kelebek vadisinde özgür olmak.

Bu Ruh-Beden-Zihin denge uyumuna saygıdır. Dinlenmiş bir Beden, Zihin ve Ruhun kendini rahat bıraktığı ve tamamlanma ihtiyacını karşıladığı olan yer -DENGE- bizim için en büyük şifa merkezi.

Niye birilerine benzemeye çalışırız, gözümüzü bürümüş dumanı yelleyemeyiz ?

Kendim kalmanın benim için değeri, nedir?
Kendimi en doğru ifade etmenin benim için önemi nedir?
Kendi renklerimi sevmem neden önemli?
Kendim kalmak bir niyet ise, niyete bağlanmak ve kendimi, varlığımı gerçekleştirmek !

Bugün bu konuya genel bir giriş yapmak istedim. Beğenirseniz konunun devamını işleriz, ve daha da ileri gidip KENDİM KALMA AMACINIZ ile ilgili sohbeti genişletiriz. Beğenmez iseniz kaçarınız yok:) ben takipçiniz olacağım.

Güzelim kendiniz varken başkasına gitmenize izin vermeyeceğim.

Kendimiz olduğumuz da bizi daha çok seviyorum.

Bilge Öztoplu
Profesyonel Koç, NLP Practitioner

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.